Dit schooljaar zijn mij een aantal taaldingen opgevallen. Bij een van mijn gedreven leerlingen wordt voortdurend een opmerking over zijn mindere taalvaardigheid gemaakt. Toch is hij met de mooiste beoordelingen naar het volgende schooljaar bevorderd. Mijn collega Duits geeft aan dat hij nu even lang in Nederland woont dan dat hij in Duitsland heeft gewoond. Tegelijkertijd geeft hij aan dat hij de nieuwste woorden, uitdrukkingen en nuances van het Duits niet meer kan bijhouden. En in het openbaar vervoer luister ik geregeld naar talen waar ik de naam niet van weet laat staan dat ik er ook maar iets van begrijp. Frappant zijn dan de Nederlandse woorden die ik toevallig opvang.
Juist dat laatste gebeurt meer bij buitenlanders. De Aziaat waar ik het afgelopen jaar taalcoach van ben maakte daar vanmorgen een opmerking over. In ons gesprek kwam er een woord naar voren waar hij het equivalent in zijn moedertaal niet van wist. Voor mij een moment van succes. Onze gesprekken maken zijn woordenschat groter. En dat is nu precies ons doel.
mogge Rob
taal is iets mooi’s
al kan het ook moeilijk zijn
ik hoorde op het werk ook wel collega’s Turks praten met elkaar en die gooiden er ook Nederlandse woorden bij waarvan ze geen Turks woord voor wisten
vroege groet
LikeGeliked door 1 persoon
Ik bewonder hard je werk !
LikeGeliked door 1 persoon
bedankt voor je bezoekje aan mijn blog, nu kom ik hier ook eens piepen.
Je schrijfsel doet me denken aan de nieuwe woorden die ieder jaar aan de vandale toegevoegd worden
LikeGeliked door 1 persoon
Da’s het mooie van taal: geen star iets maar voortdurend in beweging. Met mijn vriendin – die al dertig jaar in de VS woont – praat ik alleen Limburgs omdat ze teveel (nieuwe?) Nederlandse woorden niet meer kent.
LikeGeliked door 1 persoon
Met zo’n woordenschat
Heb j’ een hefboom of handvat
Voor cultuurdebat
LikeGeliked door 1 persoon
Taal is niet makkelijk, en zoals hier al geschreven is in andere talen gooien ze soms dan Nederlandse woorden er tussen. Ik maak het ook mee op mijn werk.
Aum Shanthi
LikeGeliked door 1 persoon
Ik ga de site eens goed bekijken…..
LikeGeliked door 1 persoon
Tja, taal kan mooi zijn.
Mooi om anderen wat erover te leren.
LikeGeliked door 1 persoon
Taal lewe, en word gevoed deur kontak en vermenging met ander tale.Dis vir my baie interessant hoe sekere woorde wat in Nederlands en Afrikaans bestaan geheel en al verskillende betekenisse het, in die een taal ’n absoluut onwelvoeglike woord en in die ander taal ’n woord waaroor niemand ’n wenkbrou lig nie. Byvoorbeeld “poes”in Afrikaans is geheel en al onaanvaarbaar in goeie geselskap.
LikeLike
Leuk hoor om op deze manier je bijdrage te leveren…en daar komen soms verrassende gesprekken uit. Fijne zondag
LikeGeliked door 1 persoon
ha die Rob
als het weer doet wat het zegt en ik ben fit dan zal die pint na de wandeling zeer zeker smaken
slaap wel groet
LikeGeliked door 1 persoon
Ik kan me voorstellen dat je hier plezier aan beleefd. Dat zijn de krenten uit de pap…
LikeGeliked door 1 persoon
Ik ben lid van Onze Taal. Op de achterpagina staat altijd “taalbloepers.” Elke keer staat er ook een interview met een lezer in. Deze keer met een Nederlander die naar Canada is geëmigreerd. Hij zei dat het de taalbloepers overslaat omdat hij die na vijf jaar uit Nederland vertrokken te zijn, niet meer begrijpt. Kun je nagaan hoe snel taal verandert!
Je levert goed werk, Rob. Ik ben trots op je 🙂
Lieve groet
LikeGeliked door 1 persoon
Ik heb op school maar 1 jaar Duits gehad maar kan het prima spreken want ik heb en Duitse vriendin en dat helpt! 🙂
LikeGeliked door 1 persoon
Taal moet zich uiteraard ontwikkelen. Mits hij wel gewoon Nederlands blijft. Ik zie weinig in al die straattaal of dat Amerikaanse gedoe. We hebben een mooie taal, al denken veel buitenlanders daar anders over, maar enige bewaking van de regels lijkt me toch wel op zijn plek. Er wordt al zoveel dialect gesproken…..
LikeLike
Taal leeft en blijft leven, een van de mooiste eigenschappen ervan.
Elke taal heeft wel iets eigens dat haast niet te vangen is in een andere, dat merk je pas als je een vreemde taal leert.
Heerlijk.
LikeGeliked door 1 persoon
Goed van je!
LikeGeliked door 1 persoon
nu Rob
ik genoot het weekend
en vandaag een prachtige wandeling van een goede 21 KM
bij schitterend weer
rustige avond groet
LikeGeliked door 1 persoon
Geweldig dat je je hiervoor inzet Rob. Ik kan me voorstellen dat zo’n moment je eer van jouw inspanningen geeft.
LikeGeliked door 1 persoon
taal is een boeiend gegeven!
’t is waar, niet alle woorden zijn te vertalen.
ik moet denken aan nietzsche, die zegt, “wie een vreemde taal een beetje beheerst heeft er meer plezier aan dan wie haar goed spreekt.
het plezier is aan de half-kundigen.” 😀
LikeGeliked door 1 persoon
Dag Rob, dit lezende denk ik weer, wat ik meestal een paar keer per jaar denk:
“Sprak ik maar alle talen…”
Als ik bij voorbeeld naar Griekenland ga, wil ik vloeiend Grieks kunnen spreken (en lezen…)
Maar het wordt meestal: dank je wel en tot ziens.. En dan in het Grieks.
En daar zijn zij dan weer blij mee.
Maar ja… ik blijf er dan ook maar een week of twee.
Maar als ik in een ander land zou gaan wonen, dan zou ik alle moeite doen om de taal van dat land onder de knie te krijgen. Lid worden van de bibliotheek zou het eerste zijn.
Dag!
Groet van Marlou
LikeGeliked door 1 persoon
warme feestdagen, rob en een vrolijk 2016! 🙂
LikeLike