Twee culturen in Tanzania laten mooi de verschillen in opvoedingspatronen zien: de Hadza, een groep jagers en verzamelaars, en de Datoga, veehouders. Bij de jagende Hadza zijn bijna alle huwelijken monogaam en woont de man bij de familie van zijn vrouw. Hij bemoeit zich met de opvoeding van zijn kinderen, speelt met ze en knuffelt hen vaak. Ouders en kinderen slapen in dezelfde ruimte. De Datoga daarentegen zijn patrilineair; mannen leven er samen met hun mannelijke familieleden. Ongeveer 40% van hen heeft meerdere vrouwen. De mannen zijn veel van huis om hun vee te hoeden of om andere mannen op te zoeken. Als ze thuis zijn, eten en slapen ze apart van hun vrouw en kinderen. De Datoga mannen bemoeien zich weinig met hun kinderen: dat is vrouwenwerk. De testosteronspiegel van de Hadza vaders is een derde tot de helft lager dan die van kinderloze Hadza mannen, net zoals bij andere culturen met zorgzame vaders. Bij de Datoga echter hebben zowel vaders als niet-vaders beiden hoge testosteronspiegels, hun testosteronspiegels zijn vergelijkbaar met de niet-vaders bij de Hadza. Bij de Hadza beïnvloedt het vaderschap de hormonen dus niet. Of gaat het nu om de traditieverschillen tussen een cultuur waar man en vrouw ( Hadza ) gezamenlijk leven of waar de mannen ( Datoga ) gescheiden van hun vrouwen en kinderen rondzwerven?
Ik ga het volgende boek er eens voor lezen:
http://www.gade-gender.nl/wp-content/uploads/2016/01/Omslag-Genderboek.pdf
interessant!
LikeGeliked door 1 persoon
mogge Rob
dat is me nog al niet een verschil in cultuur in 1 land
persoonlijk ben ik dan maar blij dat ik hier woon 🙂
of anders daar jager zijn , maar 1 die anders is en gewoon bij zijn vrouw en kinderen woont 🙂
cultuurbarbaar groet
LikeGeliked door 1 persoon
Interessant…zoals ik het lees, hebben vrouwen dus wel een positieve invloed dan 😉
LikeGeliked door 1 persoon
ha die Rob
ja 4 van deze wijken is een flinke wandeling en wel ook met hindernissen 🙂
ik zie het maar als training voor mijn gewone wandelingen
onderweg lees ik het krantje niet , maar ik bezorg ook in de eigen straat dus vind er ook 1 op de mat 🙂
nevelige groet
LikeLike
Hoe zou de testosteronspiegel in Nederland zijn. Volgens ene heer W. lopen er nogal wat bommen rond 🙂
LikeGeliked door 1 persoon
Weet wel dat ik blij ben hier te wonen…
LikeGeliked door 1 persoon
Ruth Benedict en Margaret Mead hebben in de Stille Zuidzee en Nieuw Guinea ook zulke verschillen ontdekt. Ik heb hier Growing of age in Samoa nog liggen, .Ik denk dat in die afgesloten culturen de natuur de beste weg koos om de soort in de gegeven habitat te laten overleven, d.w.z. volwassen worden en voortplanten, zo werkt de evolutie. Als ze het verkeerd hadden gedaan zouden ze uitgestorven zijn. Bij ons is trouwens kortgeleden vastgesteld dat bij mannen de testosteronspiegel daalt als hun vrouw zwanger is en zoogt. Je kunt het bij jonge mensen in je vriendenkring gewoon waarnemen. Ze zeggen het zelfs; “we zijn zwanger”
LikeGeliked door 2 people
Als vrouw moet je dan maar boffen in welke “stam” je geboren wordt. Mannen zijn veelal onafhankelijk en bepalen hoe ze zelf en hun evt. vrouw(en) leven. Ik vraag me af of hoe groot de rol van de “wil” is bij mannen. Je verantwoordelijkheid ontlopen is een makkie.
Zou iemand van de Hadza met iemand van de Datoga mogen trouwen? Ik hoop dat je nog eens een blog wijdt aan dit onderwerp!
Zonnige groet
LikeGeliked door 1 persoon
ik denk dat de mannen in zo’n traditioneel levende stam nooit onafhankelijk en vrij zijn geweest, ze moesten leven zoals de traditie het gebood.,.Ook daar werden homo’s en softies geboren, en reken maar dat die alles deden om in het stramien te passen. Als ze slim en inventief waren konden ze altijd nog proberen zichzelf tot priester te proclameren..
LikeGeliked door 1 persoon
Als ik het boek uit heb zal ik er vast op terug komen.
Vrolijke groet,
LikeLike
Gelukkig heb ik meer verstand van IT
LikeGeliked door 1 persoon
Interessant gegeven, geen nieuw onderzoek. Lees Fialas’ reactie.
LikeGeliked door 1 persoon
Informatief en interessant blogje wens je er fijn weekend Rob
LikeGeliked door 1 persoon
Wat een mens niet allemaal leert bij Rob ! Dank je wel.
LikeGeliked door 1 persoon
Hier moet ik even op kauwen; een onverwachte uitkomst. De jagers zijn hier de brave huisvaders, terwijl de boeren….. Ik ga ineens heel anders naar de agrarische gemeenschap hier kijken.
LikeGeliked door 1 persoon
tja .. de natuur zit nog zo gek niet in elkaar, eh? 😉
kben curieusss naar het blog dat komt als het boek uit is, rob! 😀
fijn weekend,
LikeGeliked door 1 persoon
oh, ja! dat is ook het soort boek dat ik eens graag lees, dank voor de tip. Leuk blogje ook over die verschillende stammen. Kwam die info ook uit dat boek?
LikeGeliked door 1 persoon
Ik ga het boek nog lezen ….
Vriendelijke groet,
LikeLike
Bijzonder om te lezen. Had er nog nooit van gehoord.
LikeGeliked door 1 persoon
Zeer interessante materie!
LikeGeliked door 1 persoon
Hoe lang zou het duren voor de 21e eeuw ook hen inhaalt en verandert in voor ons meer normale medemensen die houden van huisje-boompje-beestje?
LikeGeliked door 1 persoon
Pingback: De laatste gezonde Hadza | Blogger uit Amsterdam-ZuidOost